Náš mladý rider Kuba Zámek si včera na Troji vzal do parády nový kajak Waka Tuna – a jak jej hodnotí?

Waka Tuna 1_Protože mému LL Stomperovi (90) budou skoro tři roky a změna je život, začínám se poohlížet po novém kajaku. Stomper je bezpochyby vynikající loď, jediné co bych mu někdy vytknul je, že mi chvílemi připadal oproti jiným lodím trochu pomalejší. Po přečtení spousty recenzí na různé lodě různých výrobců, mi do oka padla i Tuna právě proto, že byla často vychvalována její rychlost. Tunu jsem si tedy půjčil a vyrazil ji otestovat na kanál do pražské Tróji.

Na první pohled Tuně nechybí nic, co by měla pořádná creekovka mít. Zvedlá špička a výrazné prohnutí na přídi dávají tušit, že přeskočí lecjaký šutr a s boofem bude taky kámoška. Potěšila mě i oproti Stomperu výraznější hrana. Jednu vadu na kráse jsem ale přece jen našel. Byla to vada na kráse. Ta loď je prostě hnusná. Nenapadlo mě jiné opodstatnění ostrých hran na přední i zadní palubě, které vytváří podivné geometrické obrazce, než že je to prostě designovka. Jak někdo poznamenal – je to takový techno. Já techno moc nemusím. Naštěstí na parádu na vodě mě moc neužije, takže jsem nad tím mávnul rukou a dal na vodu.

V Tuně se mi sedělo celkem pohodlně, jen zádová opěrka mě po chvíli začala trochu tlačit. Zároveň je zádová opěrka dost nízko, čímž sice neomezuje v pohybu, ale v porovnání s křesílky od LiquidLogicu je to drobné snížení komfortu.  Potěšily mě kolenní opěrky, které mají půlkruhový průřez, takže obepínají velkou část nohy a pádler sedí v lodi jako přibitý. Nevím, jak pohodlné by opěrky byly pro člověka se silnějšíma nohama, ale ty moje tam seděly perfektně. Na druhou stranu jsem měl pocit, že sedím příliš vpředu a sedačku bohužel nelze posunout.

Na začátek jsem si dal pro osvěžení pár eskymáků, loďka se zvedala úplně v pohodě. Po prvních několika záběrech přišlo první zklamání. Možná jsem měl přehnaná očekávání, ale tu extra rychlost jsem nenacházel. Na druhou stranu ve srovnání se Stomperem tu určité zrychlení je. Dál už mi zase Tuna začala dělat radost. Vracáky chytala skoro sama, náklon při kterém se hrana zařízne je potřeba udělat důraznější, což beru jako výhodu. Obecně loď reagovala na náklony i záběry velmi pohotově, otočení a změna směru byly otázkou okamžiku. V traverzech Tuna taky excelovala, udržet špičku v požadovaném směru bylo překvapivě snadné a ani při větším náklonu neměla tendenci utíkat po proudu.

Dále jsem chtěl vyzkoušet, jak se Tuna chová ve válci a ve vlně. Trochu jsem se obával, že mi bude chybět těch deset galonů, o které má Tuna oproti Stomperu devadesátce ve výtlaku méně. Zbytečně. Přes válce odskakovala ze stupňů ochotně a po dopadu příliš neztrácela rychlost. A to mám, co se boofu týče, ještě hodně co trénovat. Nadšení přišlo po napádlování do vlny. Tuna výborně surfuje a díky zvednuté špičce bylo snadné udržet loď proti proudu. Jen jednou mě při změně směru a mírném náklonu na špatnou stranu poslala nekompromisně hlavou dolů. To ale chápu jako chybu jezdce, ne lodi. Obecně bych řekl, že na creekovku je Tuna docela hravá bez významného dopadu na pocit bezpečí, i když tak odpouštějící jako Stomper určitě není. Při pasivním hopsání ve válci se na rozdíl od Stompera nechala snadněji vyhodit ven. Na druhou stranu – při projíždění válcem „na komoru“ jsem vyjížděl rozhozenější než ve Stomperu.

Obecně jsem měl z Tuny dobrý pocit a dál zůstává mezi kandidáty na novou loď.

-Zámek

Nový kajak Waka Tuna najdete i v našem obchodě.

Technické specifikace:

Délka: 2590mm
Šířka: 675mm
Hmotnost: 21kg
Hmotnost pádlera: 60-120kg
Ideální hmotnost pádlera: 70 – 110kg
Výtlak: 300 litrů

Waka_Tuna_3 Waka_Tuna_2

Zanechat komentář

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter message.