Exo XT 300Ahoj Henry,

Sobotní pádlování na mém kajaku Jackson Hero bylo ukončeno nárazy do kamenů na druhé a třetí kaskádě Hamerského potoka. Čisté lajny jsem nejel a tak série  nárazů zpečetila osud kajaku. Jedná se o letitý bazarový kajak, který předchozí majitel nechal zkřehnout na dvorku svého domu na sluníčku. Po zjištění, že mám v lodi opravdu hodně vody a bližším ohledání na konci dne jsem našel velkou prasklinu na boku, prasklinu pod sedačkou a třetí prasklinu na boku za sedačkou. Toto už nezachránila ani Tesa páska :o). Ke cti Hera je to, že i s prasklinami jsme dali celkem tři jízdy.

Proto jsem se rozhodl půjčit si od Kajaky.cz na test většího brášku kajaku, než co jsem měl zapůjčený na Soču.

Volba padla na EXO XT300.

Něco o mě:
Mírně pokročilý kajakář, který se má stále co učit.
Vážím 74kg bez vybavení :o) , vyrostl jsem 174cm

Před první jízdou bylo třeba upravit pozici sedadla a zrcadla.

Zrcadlo je upevněné standardně AL pásky do boků kajaku, samotné zrcadlo se pohybuje po kolejnici středové přepážky. Vzhledem k této kolejnici je škoda, že zrcadlo není stavitelné pomocí ráhnového lanka. Lankový systém byl použit na bederní opěrku, mám tento systém na kajaku Hero a tak jsem na něj zvyklý.

Sedačka se dá lehce přestavět pomocí dvou šroubů (nejsou třeba nástroje). Je nutné mít ale povolené imbusy v bokách sedačky pro umožnění jejího posunu. Sedadlo je pohodlné, stejně jako bederní opěrky. Středová rozpěrka u nohou má udělaný úchop pro ruku, když kajak nesete na rameni, většinu váhy kajaku pak přenáší ruka a ne rameno. Skvělé řešení.

První rozpádlování proběhlo na Ratmírovském rybníku cestou na start Hameráku. Kajak vrčí na placaté vodě jako blesk. Ačkoliv má objem 300litrů je relativně úzký a pádler v něm nemá pocit jízdy v sudu. Zvednutá špice krásně rozráží vodu a nehrne ji před sebou jako třeba Jackson Hero.

Kajak jsem hodil na startovní lagunu a hurá šlajsnou do vln. Úvodní vlnu prostřelil s jistotou torpédoborce. První kaskádu jsem projel bez ztráty kytičky, ale začal jsem pociťovat, že jsem zvolil špatnou velikost lodě. Začala se projevovat veliká točivost kajaku a měl jsem pocit, že poskakuji na vrcholu vln a ty si se mnou pohrávají.  I tak byl kajak velmi stabilní, odpouští chyb jezdce a nemá kousavé hrany, díly prohnutí špičky se rychle vynořuje  a nájezdy do vracáků jdou při dostatečné rychlosti pouhým náklonem. Za dopoledne jsem spláchl Hamerský potok celkem 4x. Při poslední jízdě jsem dal 4. kaskádu 3x. První jízda povedla a projel jsem čistou lajnu. Druhá jízda se moc nepovedla, po úvodním skoku jsem byl hodně vlevo a najel jsem bokem na kámen, kajak se ale velmi dobře zvedá a tak se krysa nekonala. Třetí jízda byla OK. Kajak je velmi stabilní při průjezdů válci, boční vlny na něj nemají skoro žádný vliv.

Závěr:
Kajak Exo XT300 bych doporučil pádlerům od hmotnosti 80kg a výš. Je to rychlý, stabilní a lehký kajak.
Jezdcům s mojí hmotností lépe vyhovuje jeho menší bráška XT260, který má identickou konstrukci i vybavení.

Děkuji za zapůjčení a možnost otestování.

Roman

Kajak EXO XT 300 najdete v našem obchodě.
Pro menší/lehčí pádlery máme také EXO XT 260.

Technické specifikace LiquidLogic Remix 69:

Délka: 2580mm
Šířka: 650mm
Hmotnost pádlera: 65-100kg
Výtlak: 300 litrů

 

Zanechat komentář

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter message.